Mimi
Admin-ka
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Poznań
|
Wysłany: Pon 9:31, 08 Paź 2007 Temat postu: Hinduizm |
|
|
Hinduizm to bardzo złożona religia, przyjmująca formy tak zróznicoewane, że w zasadzie mozna mówić o systemie wierzeń a nie o jednolitej religii.. Jego geneza to zapewne silne odczuwanie prze Hindusów zmienności i kaprysów natury, daleko od nich silniejszej i nei dającej się ujarzmić. Dlatego też w hinduizmie odnajdujemy próby "porozumienia" z niewidzialnymi siłami otaczającymi człowieka. Cechą charakterystyczną tej wielkiej religii jest brak ostrych granic między tym a tamtym światem, między ziemią a niebiosami, między człowiekiem a bóstwem. Bogowie są, co prawda, nieśmiertelni, ale w zasadzie ich zachowanie jest ludzkie. Człowiek zaś dąży do boskości i niekiedy (podczas na przykład niektórych obrzędów) jest otaczany przez innych boską czcią.
Bogowie:
Durbar Square, Kathmandu Bogów zna hinduizm bardzo wielu i dzieli je na wielkich (Brahma, Śiwa i Wisznu) oraz pomniejsze bóstwa a także duchy przypisane do konkretnych przedmiotów czy miejsc. Co ciekawe, panteon ten ciągle wzrasta, jako ze bogowie tworzą a ludzie odkrywają coraz to nowe swoje manifwestacje, boginie wychodzą za mąż i rodzą im się dzieci... W zasadzie ubówstwione może być wszystko - od bohatera legendy, porzez człowieka, pojęcia abstrakcyjne aż po wcielenia pradawnych bogów objawiające się raz na jakiś czas. Tryb życha hinduistycznych bogów jest przy tym również do ludzkiego zbliżony - od swoich czcicieli różnia się tylko daleko większą mocą i nieśmiertelnością.
Obrzędy:
Hindusi, mimo, ze ich bogowie nie są dosłownie ucieleśnieni zanoszą modły do wyobrażających bóstwo figur. Uważają, że przedmiot który się widzi pozwala lepiej skupić uwage a co za tym idzie gorliwiej i skuteczniej zanosić modły. Trudno jest mówic o "sformalizowaniu" obrzędów religijnych; choć w niektórych przypadkach ceremonie są ściśle określone i kierowane, to na ogół pobożność hinduska ma wymiar bardzo indywidualny - wspólne jest pragnienie znalezienia i ujrzenia bóstwa. Świątynie nie są, jak w religiach zachodnich miejscem zgromadzeń wiernych. To "domy bogów" w których z wielkim przepychem odtwarzany jest rozkład dnia bóstwa wraz z ceremoniami odprawianymi prez kapłanów. Utrzymanie świątyń spadało na wiernych a przede wszystkim na możnych, którzy mogli przez słone datki na swiątynie szybciej przebyć cykl reinkarnacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości.
|
|